يکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۷
کد مطلب : 88732
جالب است ۰
۶ دقيقه ورزش براي مقابله با آلزايمر موثر است
يك مطالعه جديد نشان مي دهد كه ۶ دقيقه ورزش با شدت بالا ممكن است طول عمر يك مغز سالم را افزايش دهد و شايد شروع بيماري آلزايمر و پاركينسون را به تاخير بيندازد.

 مهر به نقل از مديسن نت، محققان دريافتند كه دوچرخه سواري كوتاه اما شديد توليد پروتئيني به نام فاكتور نوروتروفيك مشتق از مغز (BDNF) را افزايش مي‌دهد كه براي شكل گيري مغز، يادگيري و حافظه ضروري است. تصور مي‌شود كه BDNF ممكن است از مغز در برابر زوال ذهني مرتبط با افزايش سن محافظت كند.

«تراويس گيبونز»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه اوتاگو در نيوزلند، مي‌گويد: «تاثير BDNF در مدل‌هاي حيواني اميدواركننده است، اما مداخلات دارويي تاكنون نتوانسته است به طور ايمن از قدرت محافظتي BDNF در انسان استفاده كند.»

گيبونز گفت: «ما نياز به كشف رويكردهاي غيردارويي را ديديم كه مي‌توانند ظرفيت مغز را حفظ كنند و انسان‌ها مي‌توانند از آن براي افزايش طبيعي BDNF براي كمك به پيري سالم استفاده كنند.»

BDNF توانايي مغز را براي ايجاد ارتباطات و مسيرهاي جديد ارتقا مي‌دهد و همچنين به بقاي نورون‌ها كمك مي‌كند. مطالعات حيواني نشان داده است كه افزايش BDNF عملكرد شناختي مانند تفكر، استدلال يا به خاطر سپردن را افزايش مي‌دهد.

براي اين مطالعه، محققان تأثير ورزش را بر توليد BDNF در انسان بررسي كردند.

محققان دوچرخه سواري با شدت كم به مدت ۹۰ دقيقه و شش دقيقه دوچرخه سواري با شدت بالا را بررسي كردند.

به گفته محققان، ورزش كوتاه اما شديد كارآمدترين راه براي افزايش BDNF در مقايسه با ورزش طولاني و با شدت كم بود.

BDNF در حالت ورزش كوتاه و باشدت بالاچهار تا پنج برابر بيشتر از فعاليت طولاني مدت افزايش يافت.

محققان اين فرضيه را مطرح مي‌كنند كه مغز منبع سوخت مورد علاقه خود را به منبع ديگري تغيير مي‌دهد تا انرژي مورد نياز بدن را برآورده كند. اين روند مي‌تواند به معني متابوليسم لاكتات به جاي گلوكز در طول ورزش باشد، كه به طور بالقوه مي‌تواند مسيرهايي را آغاز كند كه منجر به افزايش BDNF در خون مي‌شود.

افزايش BDNF مي‌تواند به دليل افزايش تعداد پلاكت‌هاي خون باشد كه مقادير زيادي BDNF را ذخيره مي‌كنند. آنها توضيح دادند كه اين روند به شدت تحت تأثير ورزش است.

محققان بر انجام تحقيقات بيشتر در اين زمينه تاكيد دارند.
 
https://deyarkaroon.ir/vdchiqn6.23n6xdftt2.html
نام شما
آدرس ايميل شما