سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۸
کد مطلب : 114142
جالب است ۰

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای استان خوزستان، محمد الوندی بیان کرد: آتش سوزی گسترده در جنگل‌های پارک ملی کرخه از ظهر یکشنبه هفته جاری آغاز و پس از مهار آتش بار دیگر در بخش‌هایی از این منطقه شعله ور شد.

وی با بیان اینکه این آتش سوزی با تلاش ۵۰ نفر از محیط بانان، آتش نشانان و نیرو‌های مردمی سرانجام حوالی ساعت ۲۱ دوشنبه شب مهار شد، ادامه داد: هم اکنون تیم‌های محیط بان پارک ملی کرخه در حال پایش و خنک سازی منطقه هستند تا مانع از شعله ور شدن مجدد آتش در این منطقه شوند.
رییس پارک ملی کرخه گفت: علاوه بر محیط بانان پارک ملی کرخه، یگان حفاظت محیط زیست دشت آزادگان، آتش نشانی شهرستان‌های شوش، اندیمشک و کرخه و نیرو‌های مردمی در عملیات مهار این آتش مشارکت داشتند و مدیرکل محیط زیست نیز از نزدیک بر این عملیات نظارت کرد.

وی با اشاره به وسعت و تراکم بالای جنگل‌های کرخه افزود: این آتش سوزی خسارت‌های گسترده‌ای به پوشش گیاهی و جانوری این پارک به ویژه پرندگان و آشیانه آنها وارد کرد.

الوندی با بیان اینکه در این آتش سوزی آسیبی به گوزن‌های زرد ایرانی نگهداری شده در این پارک ملی وارد نشده است، اظهارکرد: محل نگهداری گوزن‌های زرد فاصله زیادی با محدوده آتش سوزی داشت و خوشبختانه هیچ تهدیدی متوجه آنها نبود.

احیای پوشش گیاهی چهار سال زمان نیاز دارد

رییس پارک ملی کرخه، درختان گز و کده را گونه‌های غالب گیاهی جنگل‌های کرخه دانست و بیان کرد: این درختان دارای سرعت رشد بالایی هستند که به دلیل رطوبت بالای منطقه و خاک حاصلخیز مناسب، روند احیای پوشش گیاهی از بین رفته توسط طبیعت با سرعت مطلوب انجام می‌شود.

وی قابلیت خوداحیای پارک ملی کرخه را مناسب دانست و افزود: روند احیای پوشش گیاهی دچار حریق متناسب با شدت سوختن درختان و نهال‌ها، به طور میانگین چهار سال زمان نیاز دارد که این احیا به صورت طبیعی توسط طبیعت انجام می‌شود.

 
https://deyarkaroon.ir/vdcayyn6u49n661.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما