يکشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۵
کد مطلب : 114084
جالب است ۰

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای استان خوزستان، محمدعلی شفیعی نیا با اشاره به اجرای برنامه ملی خودمراقبتی در دزفول طرح ملی خودمراقبتی را از جمله برنامه‌های تحول نظام سلامت عنوان کرد و گفت: این برنامه با هدف ترویج فرهنگ خودمراقبتی و رویکرد کاهش عوامل بیماری در این شهرستان در حال اجرا است و بیش از ۳۷ هزار نفر از شهروندان با شرکت در برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان سفیر سلامت ثبت نام کردند.
وی جذب و آموزش سفیران سلامت را یکی از راهکار‌های اساسی در گسترش سواد سلامت عنوان کرد و افزود: جذب سفیران سلامت از هر خانواده و همچنین آموزش و توانمندسازی آنها در برابر ابتلا به بیماری‌ها به عنوان یکی از ارکان مهم برنامه ملی خودمراقبتی در دستور کار است.
گسترش بیماری‌های غیرواگیر یکی از چالش‌های سلامت در دنیای امروز
شفیعی نیا با بیان اینکه تغییر سبک زندگی در دنیای امروز موجب آسیب پذیری مردم در برابر بیماری‌ها شده است، ادامه داد: فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی مناسب، دوری از دخانیات، مدیریت استرس و همچنین حذف عادات غلط غذایی از جمله رفتار‌های خودمراقبتی است که با توجه و اجرای آنها می‌توان احتمال ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر را کاهش داد.
رییس مرکز بهداشت دزفول گسترش بیماری‌های غیرواگیر را یکی از چالش‌های سلامت در دنیای امروز برشمرد و اضافه کرد: خودمراقبتی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، فشارخون بالا و سرطان‌ها دارد و‌ می‌توان با افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به مسایل بهداشتی و خودمراقبتی گام بلندی در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری و تحقق جامعه سالم برداشت.
هر خانوار یک سفیر سلامت
رییس مرکز بهداشت دزفول اظهارکرد: پس از جذب افراد به عنوان سفیر سلامت، دوره‌های آموزشی به صورت رایگان توسط تیم سلامت (پزشک، مراقب سلامت، بهورز، ماما، کارشناس سلامت روان، کارشناس تغذیه و سایر کارشناسان بهداشتی) ارائه و این آموزش‌ها از طریق این سفیران به خانوار‌ها انتقال داده می‌شود.
یک نفر از اعضای هر خانوار در برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان سفیر سلامت جذب می‌شود که این فرد مسوولیت انتقال مفاهیم آموزشی را به اعضای خانواده خود بر عهده دارد و شهروندان می‌توانند به منظور ثبت نام به عنوان سفیر یا رابط سلامت و همچنین دریافت آموزش‌ها و مراقبت‌های بهداشتی رایگان به نزدیک‌ترین محل سکونت خود مراجعه کنند.
به منظور ایجاد حساسیت در جامعه و توجه به سلامتی از چهارم تیر تا سوم مرداد سال جاری به عنوان ماه خودمراقبتی تعریف و برنامه‌های متنوعی از جمله برپایی ایستگاه‌های سلامت، مشاوره و اجرای دوره‌های آموزشی و انتشار رسانه‌های آموزشی در دزفول برنامه ریزی شده است.
 
https://deyarkaroon.ir/vdcfcjdyjw6dyxa.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما