سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۷
کد مطلب : 113304
جالب است ۱
۷۰ پرونده تخلف در خصوص آتش‌سوزی کاه و کلش در مراجع قضایی خوزستان تشکیل شده است
در مدت یک ماه ۷۰ پرونده تخلف در خصوص آتش‌سوزی کاه و کلش و سرایت آتش به جنگل‌ها در مراجع قضایی خوزستان تشکیل شده و دادستان مرکز خوزستان هم دستور داد شعبه ویژه رسیدگی به این تخلفات تشکیل و با جدیت با این افراد برخورد شود.

به گزارش پایگاه خبری دیار کارون ؛ داود میرشکار در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: هفته محیط زیست امسال با عنوان «سهم من در تداوم حیات» نام‌گذاری شده است و این مساله نشان دهنده سهم هر کدام از ما در محیط زیست و اهمیت مسئولیت‌پذیری هر یک از افراد جامعه نسب به محیط زیست است.و امیدواریم بتوانیم سرزمینی که در آن زندگی میکنیم را پویا تر ، بلندتر و سبزتر به نسل آینده منتقل کنیم .

وی افزود: خوزستان ۴ درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است اما ازلحاظ جمعیتی یکی از پرتراکم‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود. خوزستان دارای ۶ زیستگاه تالابی، دو پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی، یک پناهگاه حیات وحش، ۱۰ منطقه حفاظت‌شده و ۶ منطقه شکار ممنوع است و ۳۰ درصد رودخانه‌های کشور دراین استان وجود دارد ، ۳۰ درصد پستانداران ایران ازجمله گونه گوزن زرد ایرانی که زیستگاه اصلی آن در جنگل‌های دز و کرخه است، ۵۵ درصد پرندگان و ۳۲ درصد ماهیان کشور در خوزستان زیست می‌کنند و همه این آمارها نشان از باارزش بودن محیط زیست استان خوزستان دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در مدت یک ماه ۷۰ پرونده تخلف در خصوص آتش‌سوزی کاه و کلش و سرایت آتش به جنگل‌ها در مراجع قضایی خوزستان تشکیل شده و دادستان مرکز خوزستان هم دستور داد شعبه ویژه رسیدگی به این تخلفات تشکیل و با جدیت با این افراد برخورد شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: پسماندها و فاضلاب‌های خانگی، صنعتی وکشاورزی، تامین حقآبه‌های تالابی استان، شکار و صید غیرمجاز و بی‌رویه در رودخانه‌ها وتالاب‌ها، تصرف اراضی در مناطق تحت مدیریت، آلودگی هوا و خاک، مهمترین چالش‌ها و مشکلات زیست محیطی خوزستان هستند.
وی با اشاره به اقدامات حوزه محیط زیست در کاهش آلودگی هوا افزود:  توقف مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها در راستای پیشگیری و کاهش آلودگی هوای استان خوزستان، افزایش روزهای قابل قبول هوا به میزان ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته، پیشرفت پروژه بازیابی گازهای همراه نفت به میزان ۵۸ درصد در راستای کاهش آلودگی هوا، پیگیری انتقال صنایع آلاینده استان خوزستان به خارج از شهرها به ویژه آغاز عملیات عمرانی انتقال کارخانه کربن بلک اهواز پس از گذشت ۱۰ سال انجام شده است. که عملیات اجرایی انتقال این شرکت به خارج از محدوده شهر اهواز در حال انجام است. این شرکت تا سه سال دیگر منتقل خواهد شد .
میرشکار با بیان اینکه مجوز طرح توسعه‌ای به شرکت کربن بلک داده نشده است و این مجوز را نخواهیم داد، تصریح کرد: شرکت کربن ایران در فهرست صنایع آلاینده قرار دارد و براساس ماده ۱۴ قانون هوای پاک مکلف به جابجایی از محدوده شهر اهواز شده است. این شرکت با تولید دوده صنعتی در حال فعالیت است که در آلایندگی شهر اهواز نقش دارد. این شرکت باید فیلتراسیون را تعویض می‌کرد که ۶۳ درصد کار را انجام داده و ۳۷ درصد باقی مانده است و تا یکی دو ماه آینده انجام می‌شود تا ذره هیدروکربنی در هوا نداشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۳۷۸ هکتار از اراضی خوزستان در آتش سوخته است و ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها عمدی هستند و این موارد با گرم شدن هوا و شدت وزش باد افزایش می‌یابد. از طرف سازمان محیط زیست پیگیری‌ها به دستگاه قضا انجام شد در مدت یک ماه ۷۰ پرونده تخلف در خصوص آتش‌سوزی کاه و کلش و سرایت آتش به جنگل‌ها در مراجع قضایی خوزستان تشکیل شد و دادستان هم دستور داد شعبه ویژه رسیدگی به این تخلفات تشکیل و با جدیت با این افراد برخورد شود.

وی ادامه داد : بخشی از فعالیت‌ها در مورد آتش‌سوزی‌ها هم باید آن طرف مرز از طریق دیپلماسی صورت گیرد تا آتش‌سوزی هورالعظیم را کنترل و تجهیزات را تامین کنیم.  از طرفی تعداد نیروهای ما محدود است در حال حاضر سرایت آتش از مزارع کشاورزی به مناطق تحت مدیریت ما، کار ما را بیشتر کرده است و علاوه بر مهار آتش، بار حقوقی تشکیل پرونده‌ها هم بر گردن نیروهای ما است.

در ادامه این نشست معاون محیط زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه بعد از پیگیری‌های محیط زیست، اثر مخرب مالچ نفتی مشخص و ثابت شد و در نتیجه همه به اجماع رسیدند که این مالچ نفتی هرگز نباید در خوزستان استفاده شود، گفت: اثرات مخرب این مالچ را با عدد و از سوی آزمایشگاه‌های معتمد اثبات کردیم و به اجماع رسیدیم که باید از مالچ زیستی و سازگار استفاده شود.

فرهاد قلی‌نژادمعاون محیط زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص مالچ‌پاشی نفتی در خوزستان تصریح کرد: در این طرح اشاره شده است که مجاز به استفاده از مالچ‌های مخرب که تاییدیه محیط زیست را ندارند، نیستیم. ما مالچ را رد نکردیم بلکه مالچ‌های محیط زیستی و سازگار با محیط زیست را تجویز کردیم و تاکنون چند نوع مالچ زیستی که حاصل و دست‌رنج شرکت‌های دانش بنیان بوده است، مجوزهای محیط زیست را دریافت کرده‌اند.

وی بیان کرد: مالچی که سال گذشته و اوایل امسال در خوزستان استفاده شد، مالچ بر پایه نفتی و مخرب بود و در پی دستور قضایی، نمونه‌های آن به آزمایشگاه‌های معتمد به تهران ارسال شد و نتیجه نشان از آلودگی بود و به همین دلیل مخالفت خود با مالچ‌پاشی را اعلام کردیم و ممانعت فیزیکی در منطقه داشتیم و کار به دستگاه قضایی کشید و هنوز پرونده مفتوح است.

معاون محیط زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: متاسفانه در این مورد دستور توقف موقتی صادر شد و کار غیرقانونی ادامه داده شده و دوباره هم بعد از دستور ادامه یافت. مساحت خیلی بیشتر از این بود و در حال بررسی اثر آن و برآورد خسارت‌های وارده شده به خاک هستیم.

وی افزود: طبق اعلام اداره‌کل منابع طبیعی، امسال آخرین بار است که از این مالچ استفاده می‌کنند. بعد از پیگیری‌های محیط زیست، اثر مخرب مالچ مشخص و ثابت شد و در نتیجه همه به اجماع رسیدند که این مالچ نفتی هرگز نباید در خوزستان استفاده شود.

وی عنوان کرد: اثرات مخرب این مالچ را با عدد و از سوی آزمایشگاه‌های معتمد اثبات کردیم و به اجماع رسیدیم که باید از مالچ زیستی و سازگار استفاده شود. در این خصوص طرح به صورت پایلوت با همکاری اداره منابع طبیعی در حال انجام است و در صورت تایید، آن را به کانون‌های بیابانی بسط خواهیم داد. البته برای مهار کانون‌های گرد و غبار، مالچ تنها یکی از روش‌ها است و روش‌های دیگر با هزینه‌های کمتر و کارآیی بیشتر هم وجود دارند که در طرح جامع مقابله با گرد و غبار خوزستان دیده شده است و در حال رایزنی برای تامین مالی برای اجرای فاز اول آن هستیم.

معاون محیط زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: بر اساس داده‌ها، خوزستان درگیرترین استان در حوزه گرد و غبار است و آغاز این پدیده از خوزستان بود و دیدیم چه روزهای طوفانی و بسیار ناسالمی داشتیم که حتی منجر به قطع برق و سایر مسایل شد بنابراین مقابله با این پدیده هم از خوزستان آغاز شد.

وی بیان کرد: خوزستان به عنوان استان تأثیرپذیر از گرد و غبار در حال پیگیری این مساله است اما نباید از کانون‌های خوزستان و حتی کانون‌های خارج از مرزهای کشور غافل شویم.  خوزستان متاثرترین استان از گرد و غبار و دارای کانون‌های گرد و غبار است و حتی استان‌های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین باید در اقدامات مقابله‌ای و بحث‌های ملی در این خصوص، پیشرو باشد.

قلی‌نژاد گفت: با این وجود سال‌ها طرح ملی مقابله با گرد و غبار خوزستان به دلیل اختلاف نظر بین دستگاه‌ها و پیگیری نشدن آن، اجرا نشده بود که با پیگیری‌های انجام‌شده بعد از سال‌ها کشمکش امسال این طرح در شورای برنامه‌ریزی خوزستان مصوب شد.

وی افزود: تصویب این طرح آغاز حرکتی برای اجرای پروژه‌های مهار کانون‌های گرد و غبار در خوزستان خواهد بود و باید همه تلاش کنیم این پروژه‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی، اجرا و بر آن نظارت شود.

 

 
https://deyarkaroon.ir/vdcjytevxuqevtz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما