سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
کد مطلب : 112496
جالب است ۰
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به برداشت گندم از ۸۰ درصد مزارع استان اشاره کرد و گفت: ۱۲۹ هزار و ۸۰۰ تن گندم بر اثر بارندگی‌های اخیر از بین رفت.
 ایرنا :مجید نبی‌پور روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: تاکنون یک میلیون و ۲۴۲ هزار تن گندم از مزارع استان توسط ۱۰۴ مراکز خرید، سیلوهای بخش خصوصی و کارخانجات آرد در استان خریداری شده است.
وی به فعالیت سه هزار و ۱۰۰ کمباین در مزارع استان از ابتدای فصل برداشت تاکنون اشاره کرد و افزود: ۴۳ میلیون لیتر سوخت کمباین به منظور برداشت از مزارع استان توزیع و ۲۵ میلیون لیتر سوخت برای ادامه برداشت در خرداد ماه پیش‌بینی می‌شود.
برداشت گندم در شهرستان‌های مرکزی و شمالی تداوم دارد
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه عمده برداشت گندم در شهرستان‌های مرکزی و شمالی استان در حال انجام است ادامه داد: برداشت گندم در شهرستان‌های رامشیر، امیدیه، هندیجان، آغاجاری و ماهشهر رو به پایان است.
نبی پور تصریح‌کرد: در بارندگی‌های اخیر ۱۵۸ هزار و ۹۲۵ هکتار از مزارع استان دچار خسارت ۱۰ تا ۷۰ درصدی شده و ۱۲۹ هزار و ۸۰۰ تن گندم از بین رفته است.
وی اظهار داشت: باوجود سیل ابتدای فصل زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، خشکسالی‌های ماه‌های آذر، دی و بهمن سال گذشته و بارندگی شدید همراه با طوفان در فروردین و اردیبهشت با تلاش ارگان‌های مربوطه در استان و حمایت‌های استاندار خوزستان، تاکنون یک میلیون و ۲۴۲ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده و انتظار می‌رود کشاورزان با دقت و سرعت با حداقل تلفات برداشت را انجام و به مراکز خرید تحویل دهند.
اولین سری وجه کشاورزان پرداخت شده است
نبی‌پور با بیان اینکه تمام مراکز خرید به صورت ۲۴ ساعته محصول تولیدی کشاورزان را خریداری می‌کنند اضافه کرد: اولین سری وجه کشاورزان پرداخت شده و انتظار می‌رود مابقی مطالبات با حمایت دولت پرداخت شود.
وی ادامه داد: با وجود یک هفته بارندگی مداوم و شرایط ناپایدار جوی در اردیبهشت ماه سال جاری در اقدامی جهادی ۵۶۰ هزار تن گندم از مراکز خرید روباز به مراکز استاندارد حمل و مابقی که میزان بسیار جزئی بود به وسیله کاور پوشانده شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: هیچگونه خسارتی به گندم‌های برداشت شده که در مراکز خرید نگهداری می‌شد وارد نشد.
نبی‌پور اظهارکرد: با توجه به خسارتی که به کشاورزان وارد شده انتظار می‌رود صندوق بیمه کشاورزی نسبت به بازدید فوری مزارع خسارت دیده که مشمول بیمه کشاورزی بودند اقدام کنند.
https://deyarkaroon.ir/vdcaoun6i49n6y1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما