يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۴
کد مطلب : 112429
جالب است ۰
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از آغاز طرح واکسیناسیون پنوموکوک برای کودکان زیر یک سال در استان خوزستان خبر داد.
محمدحسین سرمست امروز (۲۳ اردیبهشت‌ماه) در آیین آغاز تزریق واکسن پنوموکوک برای کودکان زیر یک سال در خوزستان اظهار کرد: واکسن پنوموکوک از امروز یکشنبه در دسترس هم استانی‌ها قرار گرفت و برای کودکان زیر یک سال در ماه‌های دوم، چهار و دوازدهم تزریق خواهد شد.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه این واکسن از بسیاری بیماری‌ها، بستری‌ها و مرگ و میرها جلوگیری می‌کند، افزود: آزمایش اولیه واکسن پنوموکوک در استان مرکزی انجام شد و خوزستان نیز از جمله هفت استان اجراکننده این واکسیناسیون است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: پنوموکوک یکی از مهم‌ترین باکتری‌های بیماری‌زا در انسان است. این باکتری عامل اصلی بیماری پنومونی (سینه پهلو) است و می‌تواند عفونت‌های دیگری مانند سینوزیت، اوتیت (عفونت گوش میانی)، باکتریمی، سپسیس، مننژیت، استئومیلیت، آرتریت سپتیک، اندوکاردیت، پریتونیت، پریکاردیت، سلولیت و آبسه‌های مغزی را نیز ایجاد کند.
پدرام پاک‌آیین، دستیار وزیر بهداشت نیز به صورت ویدیوکنفرانس در این خصوص گفت: طبق اعلام قبلی، بنا بود واکسن مهم پنوموکوک در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار گیرد و این برنامه از فردا به صورت چند مرحله‌ای و با اولویت بخشی به مناطق محروم به اجرا در می‌آید.
وی افزود: سه و نیم میلیون دوز واکسن پنوموکوک خریداری و وارد کشور شده و در فاز نخست در مناطق محروم استان‌های جنوبی کشور توزیع خواهد شد.
دستیار وزیر بهداشت گفت: این واکسن سالیانه حداقل از مرگ ۱۵۰۰ کودک جلوگیری و از عوارضی که این عفونت برای هزاران کودک دیگر دارد، ممانعت می‌کند.
تزریق اولین واکسن پنوموکوک و روتاویروس در آبادان 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز از تزریق نخستین واکسن پنوموکوک و روتاویروس در درمانگاه شهید صادقیان این شهرستان خبر داد.
عبداله خوان‌زاده امروز در گفت‌وگوی رسانه‌ای اظهار کرد: در چارچوب پویش ملی سلامت «کودک سالم، ایران سلامت» در برخی استان‎‌های کشور و برخی شهرستان‌ها از جمله شهرستان آبادان تزریق واکسن‌های پنموکوک و روتاویروس آغاز و نخستین مورد در این شهرستان تزریق شد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: روتاویروس شایع‌ترین علت اسهال و ناخوشی‌های گوارشی توام با علائم تنفسی در بچه‌های زیر یک سال است و پنوموکوک علت اصلی عفونت‌های گوش، ریه و مننژیت در کودکان زیر پنج سال است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه پیش از این در سراسر جهان این دو واکسن در برنامه واکسیناسیون همگانی وارد شده بود، عنوان کرد: کشور ما نسبت به برخی از کشورهای منطقه در تزریق واکسن های یادشده پیشتاز بوده است و این تزریق به زودی در سراسر کشور همگانی می‎‌شود.
خوان‌زاده بیان کرد: پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت، برنامه درمان رایگان شیرخواران و کودکان زیر هفت سال و واکسیناسیون پنموکوک و روتاویروس را در خود جای داده است. واکسن روتاویروس از اسهال‌های شایع در کودکان پیشگیری می‌کند. این واکسن به صورت خوراکی مصرف می‌شود و در سه نوبت دو، چهار و شش ماهگی به نوزادان ارائه خواهد شد. همچنین واکسن پنوموکوک به شکل تزریقی در سنین دو، چهار و ۱۲ ماهگی برای نوزادان قابل تزریق خواهد بود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: این طرح امروز همزمان در هفت استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، ایلام و خوزستان به صورت پایلوت و ویدئوکنفرانس با حضور وزیر بهداشت آغاز شد. 

 
https://deyarkaroon.ir/vdcgxx9qyak9qt4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما