چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۳
کد مطلب : 111224
جالب است ۰

مدیرکل شیلات خوزستان از آغاز فصل تکثیر ماهیان گرمابی در مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر آبزیان استان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود ۶۰ میلیون قطعه لارو در سال جاری تکثیر و تولید شود.

 خبرگزاری تسنیم از اهواز، مرتضی سوری، اظهار داشت: مطابق برنامه‌ریزی سالانه و به منظور بهسازی و بازسازی ﺫﺧﺎﯾﺮ ﺁﺑﺰﯾﺎﻥ منابع آبی استان، تکثیر ماهیان گرمابی (ماهیان بومی و کپورماهیان) در 2 مرکز فعال بخش دولتی استان از جمله مرکز بازسازی ذخایر ماهیان بومی سوسنگرد و مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان بومی و گرمابی شهید ملکی اهواز شروع شده است.
وی با اشاره به انواع ماهیان گرمابی پرورشی در این مراکز گفت: تکثیر چهارگونه بچه ماهی گرمابی از نوع کپور، آمور، فیتوفاگ و بیگ هد و همچنین ماهیان گرمابی بومی شامل: گونه های بنی، شیربت، گطان، برزم و عنزه
به صورت مصنوعی و با استفاده از بیوتکنیک‌های بومی و همچنین هورمونهای سنتتیک شرکت‌های دانش بنیان داخلی و توسط کارشناسان مجرب ایرانی در حال انجام است.
مدیر کل شیلات خوزستان ادامه داد: پس از طی دوره مشخص و رسیدن بچه ماهی‌ها به وزن مطلوب، در منابع آبهای داخلی استان در تالاب‌ها، رودخانه‌ها و آب‌بندان‌ها و مناطق مستعد و شناسایی شده، رهاسازی می‌شوند.
سوری تصریح کرد: سال گذشته 12 میلیون قطعه بچه ماهی تولید شد که به منظور رهاسازی در منابع آب‌های داخلی و تامین تقاضای بچه ماهی مزارع پرورش ماهیان گرمابی استان مورد استفاده قرار گرفت.
وی در ادامه افزود: در سال جاری تکثیر و تولید 60 میلیون قطعه لارو پیش‌بینی می‌شود و با توجه به شرایط دمایی، فعالیت تکثیر ماهیان مذکور تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

 
https://deyarkaroon.ir/vdcirzaz5t1azr2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما