چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۳
کد مطلب : 111207
جالب است ۰
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خوزستان از آغاز طرح واکسیناسیون رایگان و ایمن‌سازی جمعیت دامی سبک در استان علیه بیماری آبله از امروز خبر داد.
محمد آنتیک‌چی گفت: طرح واکسیناسیون رایگان جمعیت دامی سبک در استان خوزستان علیه بیماری آبله از امروز (۱۵ فروردین‌ماه) آغاز شده است و اجرای آن تا نیمه دوم  تیرماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌کل دامپزشکی خوزستان، وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در این طرح در سطح استان خوزستان بالغ بر ۴ میلیون راس گوسفند و بز در مناطق عشایری و روستایی به صورت رایگان علیه بیماری آبله ایمن‌سازی شوند.
آنتیک‌چی بیان کرد: آبله یک بیماری عفونی ویروسی و بسیار واگیردار در دام‌ها به ویژه گوسفند و بز است و مهم‌ترین نشانه‌های بروز این بیماری ایجاد برجستگی‌های ریز و تاول‌ها و ضایعات روی پوست قسمت‌های فاقد پشم بدن دام است که سبب ایجاد مشکلاتی نظیر آسیب پوست، عفونت‌های ثانویه و تلفات دام و منجر به بروز خسارات اقتصادی به صنعت دامپروری می‌شود.
وی واکسیناسیون را یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از بیماری‌ها دانست و گفت: با واکسیناسیون می‌توان از ابتلای دام‌ها به بیماری‌های مختلف جلوگیری کرد و این امر نقش بسیار مهمی در حفظ بهداشت و سلامت دام دارد در نتیجه نقش موثری در حفظ سلامت عمومی ایفا می‌کند. علاوه بر این از نظر اقتصادی در صنعت دامپروری نیز اهمیت فراوانی دارد. 

 
https://deyarkaroon.ir/vdcjyvevauqev8z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما