چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۲
کد مطلب : 111201
جالب است ۰

مدیرکل شیلات خوزستان از آغاز فصل تکثیر ماهیان گرمابی در مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر آبزیان استان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود ۶۰ میلیون قطعه لارو در سال جاری تکثیر و تولید شود.

 ایرنا، مرتضی سوری روز چهارشنبه در گفت و گوی رسانه‌ای بیان کرد: مطابق برنامه‌ریزی سالانه و به منظور بهسازی و بازسازی ﺫﺧﺎﯾﺮﺁﺑﺰﯾﺎﻥ منابع آبی استان، تکثیر ماهیان گرمابی (ماهیان بومی و کپورماهیان) در

۲ مرکز فعال بخش دولتی استان از جمله مرکز بازسازی ذخایر ماهیان بومی سوسنگرد و مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان بومی و گرمابی شهید ملکی اهواز شروع شده است.
وی با اشاره به انواع ماهیان گرمابی پرورشی در این مراکز گفت: تکثیر چهار گونه بچه ماهی گرمابی از نوع کپور، آمور، فیتوفاگ و بیگ هد و همچنین ماهیان گرمابی بومی شامل: گونه های بنی، شیربت، گطان، برزم و عنزه
به صورت مصنوعی و با استفاده از بیوتکنیک‌های بومی و همچنین هورمونهای سنتتیک شرکت‌های دانش بنیان داخلی و توسط کارشناسان مجرب ایرانی در حال انجام است.

مدیر کل شیلات خوزستان ادامه داد: پس از طی دوره مشخص و رسیدن بچه ماهی‌ها به وزن مطلوب، در منابع آبهای داخلی استان در تالاب‌ها، رودخانه‌ها و آب‌بندان‌ها و مناطق مستعد و شناسایی شده، رهاسازی
می‌شوند.
سوری تصریح کرد: سال گذشته ۱۲ میلیون قطعه بچه ماهی تولید شد که به منظور رهاسازی در منابع آب‌های داخلی و تامین تقاضای بچه ماهی مزارع پرورش ماهیان گرمابی استان مورد استفاده قرار گرفت.
وی در ادامه افزود: در سال جاری تکثیر و تولید ۶۰ میلیون قطعه لارو پیش‌بینی می‌شود و با توجه به شرایط دمایی، فعالیت تکثیر ماهیان مذکور تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.


 
https://deyarkaroon.ir/vdcdzf0ffyt0fx6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما