يکشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۱
کد مطلب : 111129
جالب است ۰

من که این صحنه را می دیدم خیلی صحنه جالبی بود آقا مشخص بود خانواده آقای شفیعی را کامل می شناختند، کاملا همه مسائل را در جریان بودند و اینکه آیت الله شفیعی دو نوه شاعر دارد و یا آقا سید محسن فوت کردند.

 خبرگزاری تسنیم از اهواز، شعر و ادب فارسی یکی از وجوه برجسته فرهنگ و تمدن ایران زمین است و شعر همواره با فرهنگ ایرانی هم‌نشینی داشته است و یک هنر اصیل و جوششی است که این رود خروشان در طی قرن های متمادی نخشکیده است.
جریان شعر در طی تاریخ‌های گذشته فراز و فرودهای زیادی داشته است و در دوره هایی به اوج رسیده و حافظ و سعدی در قله های شعر ایرانی قرار دارند و در دوره هایی به ابتذال و مدح و ستایش پادشاهان ستمگر تنزل یافته است. انقلاب اسلامی همان طور که در همه سطوح و ابعاد توانست دگرگونی ایجاد کند شعر را نیز توانست در بخشهای مختلف توسعه دهد و شعر انقلاب حاوی درد و دغدغه و دارای موضع از وجوه تمایزی شعر پس از انقلاب است.
این جریان شعر انقلاب قطع یقین مرهون فرهنگ و اندیشه ادیبانه مقام معظم رهبری است که ذوق و قریحه و فرهنگ دوستی شخص رهبری انقلاب و شناخت ایشان از قابلیتهای تاریخی و اجتماعی شعر سبب شده همه ساله شمع محفل شعر انقلاب زنده نگه داشته شود و در پس سال های پس از انقلاب هیچ مسأله‌ای نتوانسته جایگاه شعر انقلاب و جلسه شاعران با رهبری را تحت‌الشعاع قرار دهد.
در جلسه امسال شاعران با رهبری انقلاب شاعران زیادی از سراسر کشور حضور داشتند که از خوزستان نیز شاهد حضور تعدادی شاعر دیدار اولی بودیم. برای بررسی ابعاد این جلسه شعر در رونق شعر انقلاب و رشد و شکوفایی استعدادهای شعری نشستی با حضور تنی از شاعران خوزستانی در دفتر تسنیم خوزستان برگزار شد.
در این نشست حامد صافی شاعر خوزستانی و استاد ادبیات دانشگاه خرمشهر در نشست خبرگزاری تسنیم با عنوان شعر انقلاب و بایدها و نبایدها اظهار داشت: هنر بخش ها و قسمت های مختلفی دارد ولی شعر یک هنر ایرانی و اصیل است و پیشینه تاریخی در گذشته ایرانیان دارد.
شعر هنر اصیل و ریشه دار ایرانی است
وی افزود: بسیاری از هنرها مانند مجسمه سازی تا داستان نویسی تا هنر تئاتر به یک شکلی بعضی از این ها وارداتی و از فرهنگ غرب و هنر غربی هستند ولی شعر یک هنر کاملا و صد در صد ایرانی است و در پهنه تاریخی ایران همیشه بوده و جریان داشته و قابل ردیابی است و می‌توان در گذشته ایران همیشه در مراسمات و مناسبت ها ردش را پیدا کرد.
صافی گفت: حتی پس از حضور اسلام در ایران نیز ایرانیان شعر را وارد فرهنگ اسلامی و ادبیات عرب کردند و با کمک ادبیات عرب شعر را ارتقا دادند. وی افزود: روح شعر فارسی ایرانی است و آنچه که امروز باعث شد شعر زنده بماند و تداوم داشته باشد این پیشینه تاریخی و قدیمی است که شعر در ایران دارد.

حمایت رهبری انقلاب از شعر، به شعر انقلاب حیات بخشیده است
این شاعر خوزستانی گفت: مقام معظم رهبری نگاه ویژه و اصیلی به شعر دارد و خود ایشان در همه ایام و بعضی سال ها دو بار جلسه شعر با شعرا را دارند و این باعث افزایش کیفیت و جهت دهی به شعر انقلاب شده است.
صافی گفت: انقلاب اسلامی توانسته شعر را در عرصه های جدیدی وارد کند و در مقابل تهاجم فرهنگی و دشمنی های فرهنگی شعر توانسته یک سنگر مستحکمی مقابل این جنگ افروزی های فرهنگی غرب باشد.
شعر انقلاب، شعر موضع مند است
وی گفت: رهبری انقلاب بار ها از شعر انتظارات خود را بیان کردند مثلا سال های پیش گفتند که جنگ سعودی ها علیه یمن را شاعران هجو کنند یا اخیرا به مسئولین فرهنگی تاکید کردند که شعر غزه را ترجمه کنند و نهضت ترجمه راه بیندازند و این شعر را به دست فلسطینیان برسانند.
این استاد دانشگاه افزود: شعر همواره در بزنگاه ها کنار انقلاب اسلامی بوده و انقلاب اسلامی را تنها نگذاشته است. گاها در بعضی هنرها دیدیم که مشکلاتی بوده ولی ما در حوزه شعر هیچگاه چالشی نداشتیم و شعر و شعرا همواره کنار انقلاب اسلامی بوده اند.

جلسات شاعران با رهبری انقلاب باعث رشد شاعران جوانان شده است
صافی درباره جلسات شعر با رهبری انقلاب گفت: این جلسات یک نکته طلایی و عطفی برای شعر انقلاب اسلامی است و توانسته در طی این سال ها شاعران جوان و شاعران خوش ذوقی را در واقع برجسته بسازد و کمک کند که رشد کنند.
وی بیان داشت: نحوه دعوت شاعران به جلسات هم متفاوت است. گاها سال های قبل هیات هایی می آمدند شعر ها را بررسی می کردند و بر اساس کیفیت شعر ها انتخاب می کردند. بعضی مواقع حوزه هنری جلساتی می گذاشت و شاعران از طریق همان جلسات انتخاب می شدند. خب متولی اصلی این قضیه حوزه هنری انقلاب اسلامی است و اینکه شنیده می شود بعضی ها گلایه می کنند که چرا بعضی از افراد و چهره ها تکراری هستند در این جلسات بعضی شعرا ، شعرای کهنه کار و استوانه ای هستند که حضور آنها در واقع به شکل نمادین است.
رویدادهای شعر و محافل شعری در خوزستان باید توسعه یابد
وی بیان داشت: حوزه هنری و ارشاد و دستگاه های فرهنگی اینقدر رویداد های فرهنگی غنی و مستمری را در پهنه استان برگزار کنند که رشد شاعران سرعت بیشتری پیدا کند. هر چقدر این پویش و اتفاقات غنی باشد باعث می شود که جریان شعر قوی باشد و حضور چهره‌های جدید و قوی در جلسات شعر رهبری انقلاب بیشتر شود.
صافی گفت: این اتفاق الان کمرنگ شده ما در اهواز جلسات شعر آفتاب داشتیم که خیلی انجمن شعر آفتاب قوی و انسان ساز بود، خیلی سال ها خود ما حضور داشتیم و باعث می شد یک جنب و جوشی اتفاق بیفتد ولی این تعطیل شد و متاسفانه هیچ دستگاه فرهنگی هم پیگیر نشد که چرا تعطیل شد و ادامه پیدا نکرد و این باید تداوم داشته باشد.
وی گفت: جلسات شعر برای تولید جریان باید برپایی مستمری داشته باشد و این باعث می‌شود که رونق شعری رخ بدهد. در همین دیدار اخیری هم که بود ما سه نفر از خوزستان دیدار اولی داشتیم. خب این یک نوید خوبی است.
صافی گفت: باید بتوانیم هنرمندان حوزه شعر انقلاب که یک شعر موضع مندی است، تربیت کنیم. تاکید دارم شعر انقلاب تفاوتش با سایر شعرها این است که صاحب موضع است در برابر مسائل و مشکلات و بحران های جهانی و داخلی بی تفاوت نیست.
شعر یک رسانه قوی برای آرمانهای انقلاب اسلامی است
معاون فرهنگی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر بیان داشت: اصولا شاعری که عاشق انقلاب اسلامی است نمی تواند فاقد موضع باشد و شعر مثل یک رسانه ای است که باید واکنش نشان دهد.
وی به فعالیت در زمینه معرفی شاعران جوان به جلسه دیدار رهبری اشاره و بیان داشت: در این زمینه ما یک تجربه موفقی داشتیم .این تجربه کنگره شعر مدافعان حرم است که سال های 94 و 95 تازه بحث مدافعین حرم داشت مطرح می شد و مخصوصا خوزستان که خیلی شهید داده بود ما با دوستان ادیب و شاعر نشستیم و کنگره شعر مدافعین حرم را طراحی کردیم.
وی گفت: برای خوزستان که این خیلی دیده شد آن موقع در آفرینش های ادبی این را طراحی و کنگره مدافعین حرم را شکل دادیم و آقای قزوه را هم دعوت کردیم و این باعث شد که شعر خوزستان در آن حوزه دیده شود و یکی از اتفاقات خوب این بود که آقای قزوه که جزء داورهای کنگره بود شعر آقای محمد مهدی شفیعی را دیدند و پسندیدند و سال بعد از طریق آقای قزوه دعوت شدند جلسه شعر رهبر انقلاب و رهبر انقلاب این شعر را دیدند و پسندیدند و یک شعر جریان سازی شد.
صافی گفت: اگر ما بتوانیم این رویداد ها، کنگره ها و جلسات را غنی کنیم می تواند در واقع نوید خوبی برای شعر انقلاب باشد. در استان های دیگر مثل قم ما خیلی می بینیم خیلی جریانات و جلساتشان پر رونق است ولی انتظار است اینجا حوزه هنری، ارشاد و سایر دستگاه های متولی دغدغه های فرهنگی و شعری موجود را با جلسات شعری رونق ببخشند.
انجمن شعر اهواز باید رونق پیدا کند
صافی گفت: یکی از تأسف ها این است که چرا جلسات انجمن شعر اهواز تشکیل نمی شود و این باید از سوی دستگاه ها پیگیری شود حتی معتقدم باید خوشه های ادبی در همه شهرستان ها شکل بگیرد. در شهرها و شهرستان ها ما استعداد های خوبی داریم که باید شناسایی و تقویت شوند.
در ادامه میزگرد حجت‌الاسلام والمسلمین سید علیرضا شفیعی از دیگر شاعران جوان و خوش آتیه خوزستانی که امسال در جلسه شعر با حضرت آقا حضور داشتند بیان داشت: یکی از اتفاقات و رخداد های مهمی که در حوزه شعر و به‌ویژه شعر انقلابی انجام می شود جلسه شعر و شعرا با رهبر انقلاب اسلامی است که در این سال ها توانسته یک حیات مجدد و پر باری را به شعر انقلاب بدهد.
تناسب بین فرم و محتوا در شعر انقلاب در نگاه رهبری انقلاب
وی‌ افزود: در این جلسه اخیری که شعرا با امام خامنه ای داشتند چند تا اتفاق جدید افتاد یکی اینکه حضرت آقا در این جلسه به فرم شعر انقلاب تاکید ویژه ای داشتند ما همیشه بحث داشتیم که شعر انقلاب آیا صرفا محتوا است و نیاز به فرم ندارد.
شفیعی گفت: آقا نه تاکید داشتند که باید یک فرم شعر هم داشته باشد و واجد ارزش شعری باشد و این یک نکته خوبی است و شعر انقلاب باید هم فرم خوبی داشته باشد و هم محتوای خوبی داشته باشد این تناسب بین این دو باید باشد و اینطور نباشد که ما صرفا به فرم بسنده کنیم و از محتوا غفلت کنیم و محتوا را بگیریم و فرم برای ما اهمیتی نداشته باشد.
این شاعر جوان گفت: این یکی از مسائلی بود که حضرت آقا در جلسه تاکید داشتند و به نظر من این خط شعری باید گرفته شود و شعر انقلاب در این مسیر یعنی یک فرم خوب در عین حال یک محتوای مناسب تولید شود و به نظر من فرم همان پیام است. فرم شعر انقلاب دارای پیام است نباید البته اینقدر در حوزه فرم هم افراط کنیم. بتوانیم یک ترکیب اتحادی بین فرم و محتوا را تولید کنیم . جلسات شعر در استانها باید مستمرا ادامه یابد.
وی افزود: یکی از تاکیداتی که رهبری انقلاب در این جلسه داشتند اینکه این جلسات شعر جلسات حقیقی است. جلساتی است که به دنبال حمایت از شعر و تولید شعر و جریان دهی هستیم. دنبال کار نمایشی نیستیم. این خب یک نکته درستی است که ما باید در جلسات شعر امتداد و استمرار دهیم و در فضای استان ها هم بتوانیم جلسات شعر را با رونق پی بگیرم و در نهایت بتوانیم گفتمان سازی کنیم.
شفیعی افزود: جلسات شعر آنقدر توسعه پیدا کنند که بتوانند فرهنگ و گفتمان شعر انقلاب را نهادینه کنیم و خود حضرت آقا هم در این جلسه تاکید داشتند که این جلسات شعری با شعرا را خودشان پیگیر بودند که همیشه باشد و این خیلی خوب است.
وی ادامه داد: واقعیت در یک دهه گذشته ما جلسات شعری قوی در خوزستان شاید خیلی به آن شکل نداشتیم ولی خب الحمدلله یک دهه است که جلسات انجمن شعر آفتاب و مشکات شکل گرفته و اینها نویدهای خوبی هستند و باید حمایت شوند.

شعر باید بتواند گفتمان سازی کند
این شاعر جوان گفت: ما خودمان جلسات شعر مشکات را بعد از آن رکود دهه 90 با وجود محدودیت ها پیگیری کردیم و دنبال این هستیم که بتوانیم به یک سطح گفتمانی برسیم. درباره اینکه دستگاه های فرهنگی بخواهند حمایت کنند من نکته ای که هست به نظرم در وهله اول یک بلاتکلیفی هست یعنی دستگاه های فرهنگی و انقلابی تکلیف خودشان را نسبت به شعر انقلاب نمی دانند. یعنی بعضی موقع ها یک مدیر فرهنگی سر کار می آید این علاقه ای دارد به شعر و استفاده می کند از جریان شعر ولی ممکن است یک نفر دیگر بیاید و این نسبت به شعر علاقه مندی کمتری داشته باشد و می بینیم که جریان شعر به رکود بر می خورد. این حمایت و این نگاه نسبت نهاد های انقلابی با حوزه شعر باید روشن باشد و بلاتکلیفی نباشد.
تصدی‌گری دولتی برای شعر انقلاب مضر است
شفیعی بیان داشت: نباید دنبال این باشیم که نهاد فرهنگی تصدی‌گر باشد ما باید جلسات فرهنگی برویم که شکل و حیات مردمی و خودجوش داشته باشد و مشروط نکنیم خودمان را به حمایت دستگاه اگر آنها خود خواستند بیایند حمایت کنند. مثلا شهرستان ادب یک نمونه موفقی است که توانسته بدون وابستگی روشنی با دستگاه ها با حمایت خود جریان خودش را راه بیندازد و در استان ها هم حمایت کند. در استان خوزستان هم جلسات شعری هست ما نباید دنبال این باشیم که یک تابلو جدید یک حمایت جدید یک مسیر جدید برای دستگاه ها باز کنیم. دستگاه ها و نهاد های فرهنگی بیایند از همین جلسات شعر که هست حمایت کنند و حمایتشان اینطور نباشد که این‌ها را ذیل خودشان تعریف کنند.
رویش شاعران جوان در خوزستان
وی ادامه داد: بعد از رکود ادبی که در استان در سال‌های گذشته داشتیم الان نشانه خوبی است که چند شاعر دیدار اولی خوب در جلسه اخیر با رهبر انقلاب داشتیم و این‌ها نشانه خوبی از توسعه و رونق شعر است. باید این‌ها تداوم پیدا کند و افزایش بدهیم و بتوانیم سال های آینده یک سری جلسات خوب و قوی در استان داشته باشیم.
نقش معلمان مدارس در توسعه شعر و تقویت حافظه ادبی مهم است
وی افزود:یک نکته که حضرت آقا تاکید کردند، چرا حافظه ادبی ایرانیان کوتاه است؟ و این واقعا یک واقعیتی است و باید بتوانیم این جریان شعر و ادبیات را در کف جامعه هدایت کنیم. به‌نظرم معلمان ادبیات نقش مهمی در این قضیه دارند.
مجریان صداوسیما و گزارشگران فوتبال در حمایت از شعر و ادب فارسی نقش مهمی دارند
شفیعی گفت: معلمان ادبی در مدارس نباید دست کم گرفته شوند. این‌ها باید بتوانند البته خود شعر هم در کتاب های درسی کم است باید افزایش پیدا کند ولی معلم های فارسی هم باید شعر را توسعه دهند باید فعالیت های شاعرانه و شعر را در مدرسه و کلاس ها تقویت کنند. درس های فارسی جدی گرفته شوند یا این جلسات مشاعره ای که در صدا و سیما بود، من خودم از 15 سالگی وارد عرصه شعر شدم و این مدارس و دوره های راهنمایی و دبیرستان فرصت خوبی است که در واقع جریان شعر تقویت شود، بعد از مدارس، صدا وسیما و مجریان صدا و سیما حتی گزارشگران فوتبال نقش مهمی دارند چون اینها اگر بتوانند از واژگان غنی ادبی استفاده کنند قطعا موثر خواهد بود.
دامنه شعر انقلاب را باید توسعه دهیم و در برخی مفاهیم مانند خانواده نیز باید ورود کنیم
شفیعی گفت: در مورد شعر انقلاب اسلامی یک مسأله تاکید کنم که شعر انقلاب اسلامی یک شعر قوی و جریان داری است. این را باید یک بازخوانی و خوانش جدیدی بدهیم. چون شعر انقلاب اسلامی همتراز انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی برگرفته از معارف اسلامی است. امام انقلاب اسلامی را از معارف دینی استخراج کردند و چیز خارج از دین نیست. ما باید بتوانیم شعر انقلاب اسلامی را در همین مسیر ادامه دهیم و شعر انقلاب اسلامی باید همتراز و هم سنگ اسلام ناب حرکت کند.
وی گفت: البته من برای شعر انقلاب دامنه وسیعی می بینم هر چند همان دامنه که برای انقلاب اسلامی تعریف است برای شعر انقلاب اسلامی هم تعریف است. مثلا در شعر انقلاب اسلامی صرفا نباید بسنده کنیم به مفاهیمی مثل شهادت و جهاد و این‌ها، باید مسایل مبتلابه انقلاب مثل خانواده، سبک زندگی و اینها در دایره شعر انقلاب به شعر و نظم دربیاید.
رهبری انقلاب در طول جلسه با شاعران موشکافانه شعرها را بررسی می کردند
در ادامه میزگرد ادبی ،حجت الله کفشیری از شاعران خوزستانی که امسال برای نخستین بار در جلسه شعر با رهبر انقلاب حضور داشتند، بیان داشت: شعر انقلاب و دیدار شاعران با حضرت آقا یک نقطه عطفی است و برای ما که دیدار اولی بودیم بسیار شور و شعف انگیز بود.
وی افزود: بسیار جلسه خوبی بود و حدود 6 ساعت طول کشید خود ما خسته شدیم ولی آقا بسیار موشکافانه و دقیق و با ظرافت کامل در طول جلسه شعرها را بررسی کردند، وقت گذاشتند و این نشان از اینکه حضرت آقا به مسئله شعر و ادب و فرهنگ بسیار علاقه مند هستند و بسیار اهمیت می‌دهند.
قدرت شعر از پهپاد و موشک بیشتر است
وی درباره جزییات این جلسه گفت: در دیدار شاعران با رهبری ، خود حضرت آقا هم تاکید داشتند که شعر از پهپاد و موشک مهمتر است، اثر شعر و رسانه، خود رسانه امروز در جهان از موشک و پهباد مهم‌تر است.
کفشیری گفت: بویژه شعر زبان فارسی که قابلیت‌ها و توانمندی‌های زیادی دارد و می تواند در مقابل هجمه های فرهنگی عرض اندام کند. هر چقدر شعر قوی داشته باشیم می توانیم در واقع در مقابل هجمه های فرهنگی بیشتر از جامعه ایرانی صیانت کنیم.
دامنه شعری انقلاب محدود به ایران نیست
وی افزود: نکته بعدی که حضرت آقا در این جلسه شعری تاکید داشتند و مشخص بود دامنه شعر انقلاب دامنه وسیعی است محدود به ایران نیست شبه جزیره هند را پاکستان را افغانستان را ترکیه و آذربایجان را شامل می‌شود و در نگاه شعر انقلاب هر آنکس که صدای مظلوم باشد، در دامنه شعر انقلاب جای دارد.
وی افزود: یکی از دیگر مسائلی که در این جلسه به نظر من قابل اهمیت است و خط جدیدی است، اینکه حضرت آقا به مسئله خانواده هم اشاره کردند این هم خط جدیدی در حوزه شعر است و باید بتوانیم شعر انقلاب را در این فضا هم توسعه دهیم مثل مسائل اجتماعی مثل خانواده و زن اینها مسائل جدیدی هستند و باید به اینها هم بپردازیم و از اینها غفلت نکنیم.
کفشیری گفت: یکی از خاطرات خوبی که در این جلسه رخ داد دیدار آقا سید علیرضا شفیعی با حضرت آقا بود که انگشتری را سید علیرضا شفیعی به حضرت آقا تقدیم کردند و ایشان آقای سید علیرضا شفیعی و سپس آقا سید محمد مهدی شفیعی را نزد خودشان دعوت کردند.
وی گفت: من که این صحنه را می دیدم خیلی صحنه جالبی بود آقا مشخص بود از اینکه جریان شعر در اهواز غنی است خانواده آقای شفیعی را کامل می شناختند با اینکه بالاخره ایشان اشتغالات ذهنی زیادی دارند ولی کاملا همه مسائل را در جریان بودند و اینکه آیت الله شفیعی دو نوه شاعر دارد و یا آقا سید محسن فوت کردند.
کفشیری بیان داشت: یکی از نکته هایی که برای من جالب است شعر انقلاب اسلامی خوزستان طی این سال ها بی تفاوت به مسائل نبوده در مسئله متروپل در مسائل تنش خشکی در مسائل آب گرفتگی و اینها حوزه شعر انقلاب است و قابل تقدیر است و این باید پر رنگ شود و این مسائل توسعه داده شود و بتوانیم شعر را که واقعا یک امر دلی است یک امر احساسی است توسعه دهیم و اجازه ندهیم که شاعران در این فضای مشکلات مالی از این فضا دور شوند.
کفشیری گفت: یکی دیگر از اتفاقات جالب این بود که من در این جلسه شب شعر با یک شاعر اهل سنت ایرانشهری هم اتاق بودم، جالب بود آقا را بسیار دوست داشت و با افتخار آقا را همشهری خودشان خطاب می کردند و می‌گفتند یکی از افتخارات ایرانشهر این است که آقا همشهری آنان است و افتخار می کردند.
وی افزود: آقا در دعوت شعرا هیچ محدودیتی ندارد و همه افراد و سلایق و جریان ها ی مذهبی و فکری حضور داشتند.
در ادامه میزگرد، حزباوی شاعر جوان خوزستانی که امسال دیدار اولی بودند، اظهارداشت: من جزء شاعرای دیدار اولی بودم و با اینکه سن و سال کمی داشتیم ولی خب این توفیق برای ما حاصل شد که در این دیدار حضور پیدا کنیم.
حس دیدار با محبوب در دیدار شاعران با رهبری انقلاب
وی افزود: حقیقتا در بدو ورود به حسینیه امام خمینی شور و حال عجیبی به من دست داد و استرسی داشتم ولی وقتی آقا وارد حسینیه شدند شور و اشتیاق به آرامش و با یک حس عجیبی دوست داشتنی و اینکه آدم یار محبوب خود را ببیند، تبدیل شد و اینکه می‌توانستیم از نزدیک آقا را ببینیم یک اتفاق خیلی خوب و جالب و تازه‌ای برای ما بود.
حزباوی گفت: یکی از نکته هایی که برای من جالب بود هوش و ذکاوت رهبری بود که بسیار به مسئله شعر با دقت گوش می‌دادند با اینکه پنج شش ساعت طول کشید ولی آقا با ظرافت کامل و دقت کامل گوش می‌دادند و ایرادهای شعری را می‌گرفتند. هرجا احساس می کردند شعر یک نکته‌اش اشکالی دارد، ورود می‌کردند و این نشان از اشرافیت بالای ایشان در حوزه شعر و سبک‌های ادبی است.

نهضت ترجمه شعر جدی گرفته شود
حزباوی گفت:یکی از بحث‌هایی که به نظرم مهم است و این جلسه باید جدی گرفته بشود مسئله نهضت ترجمه بود که آقا در این جلسه تاکید داشتند.
نهضت ترجمه باید از سوی دستگاه های متولی فرهنگی جدی گرفته شود.
وی گفت: رهبری انقلاب در این جلسه تاکید کردند و به مسئولین متذکر شدند که شعرهای قوی را بویژه آن دسته از شاعران که دو زبانه هستند را ترجمه کنند و به دست مردم غزه و سایر کشور ها برسانند. ما در خوزستان شاعران قوی داریم. 1800 شاعر عرب زبان فقط در اهواز داریم که یک فرصت بسیار مغتنمی است.
شعر انقلاب خوزستان می‌تواند منطقه را متحول سازد
این شاعر حوزه شعر انقلاب گفت: این شاعران چون به تعبیر آقا، باید هر دو تا زبان و قواعد آن رو بفهمد، صرف اینکه یک شعر فارسی ترجمه کنیم به عربی کفایت نمی‌کند و آقا تاکید کردند آنان که دو زبانه هستند و شعر رو می‌فهمند وارد عرصه بشوند.
گفت‌وگو از اکبر بهاری

 
https://deyarkaroon.ir/vdccisqso2bqss8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما