جمعه ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
کد مطلب : 109269
جالب است ۰
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: افزایش بهره‌وری از تولید و صنعت تنها با کمک فرآیندهای دانش‌بنیان و تقویت ارتباط با دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.
 ایرنا حمیدرضا فلاح چهارشنبه در سومین کنفرانس بین المللی و هفتمین کنفرانس ملی مواد، متالوژی و معدن در محل اداره کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان بیان کرد: صنعت فولاد و معدن از ظرفیت‌های اقتصادی خوزستان است و این استان رتبه سوم تولید محصولات فولادی در کشور را دارد.
وی با بیان اینکه باید به دنبال افزایش بهره‌وری در بخش تولید بود افزود: حوزه صنعت از گسترش روابط با حوزه دانشگاه به منظور تکمیل زنجیره‌های ارزش تولید استقبال می‌کند و این همایش کمک زیادی در تدوین طرح‌های قابل سرمایه گذاری در این بخش می‌کند.
فلاح ادامه تصریح کرد: افزایش بهره‌وری از معادن کانی غیرفلزی استان به دلیل محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
مدیر کل صمت خوزستان با اشاره به ظرفیت خوب استان در حوزه معادن کانی‌های غیرفلزی گفت: اکتشاف پهنه‌های معدنی در حوزه کانی‌های فلزی در استان امکان‌پذیر نیست اما کد اکتشافی برای شناسایی پهنه‌های معدنی کانی‌های غیرفلزی در استان گرفته شده است.
وی اضافه کرد: این معادن بیشتر در شمال خوزستان قرار دارند که مطالعات آن در حال انجام است.
ناترازی مصرف انرژی به بخش تولید و صنعت آسیب‌های جدی وارد می‌کند
فلاح با ابراز گله‌مندی از ناترازی مصرف انرژی در کشور و استان و اثر منفی آن بر تولید بیان کرد: بیشترمصرف انرژی به سمت مصارف خانگی هدایت می‌شود و در بیشتر موارد، تولیدکنندگان برای مصرف انرژی با مشکل مواجه هستند.
مدیر کل صمت خوزستان اظهار کرد: تولید و صنعت باید در اولویت مصرف انرژی باشند و صرفه‌جویی مصرف انرژی خانگی بیش از این فرهنگ‌سازی شود.
وی گفت: چهار زنجیره ارزش در استان شناسایی شده که مهم‌ترین آن صنعت فولاد است که برای تکمیل و توسعه زنجیره ارزش آن در پایین دست برنامه‌ریزی شده است.
در ادامه این مراسم رییس دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: پیوند دانشگاه و صنعت یکی از رمزهای موفقیت تولید است.
علی محمد آخوند علی اظهار کرد: اگر در این راستا درست قدم برداشته شود و تولید هم راستا با تحقیقات علمی و به روز دنیا انجام شود قطعا شاهد بهره‌وری بهتری خواهیم بود.
وی با بیان اینکه ایران از نظر معادن و منابع نفتی جزو کشورهای در رتبه های بالای دنیا است تصریح کرد: بهره وری علمی و استفاده درست از منابع باید برای افزایش ارزش افزوده و صرفه جویی هزینه تولید استفاده شود.
آخوند علی با اشاره به اینکه متاسفانه خام‌فروشی در بسیاری از بخش‌های تولید وجود دارد خاطرنشان کرد: برای رسیدن به درآمد بالاتر و ارزش افزوده بیشتر باید از خام فروشی به سمت تولید کالا و فرآوری حرکت کرد.
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز ابراز امیدواری کرد: مدیران استان ارتباط بیشتری را با دانشگاه‌ها برای پیشرفت و پیشبرد حوزه تولید و اقتصاد استان داشته باشند.
به گزارش ایرنا، ۲ هزار واحد تولیدی در خوزستان فعال است و ۲ هزار واحد تولیدی دیگر نیز در دست ساخت هستند.
۱۹۰ واحد معدنی فعال در استان وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ نفر در این معادن مشغول به کار هستند.

 
https://deyarkaroon.ir/vdcepo8zojh87wi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما