پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴
کد مطلب : 109246
جالب است ۰
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه فرهنگ و هنر در دولت سیزدهم یک حوزه فرعی نیست بلکه در اولویت تمامی بخش ها است به همین جهت از هیچ تلاشی برای حمایت از هنرمندان دریغ نمی کنیم.
 ایرنا ، محمد مهدی اسماعیلی شامگاه پنجشنبه در آیین افتتاح خانه هنرمندان خوزستان اظهارکرد: بسیار خرسندیم که این توافق را داشتیم تا در این روز خجسته در شهر اهواز و این استان شهیدپرور میهمان هنرمندان عزیز خوزستانی باشیم.
وی افزود: در آغاز چهل و ششمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و یاد و خاطره امام (ره) و شهدای پر افتخار انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافع حرم، مدافع امنیت، سلامت و شهدای دستاوردهای علمی کشور و بخصوص سردار شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز را گرامی می داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هیچ مقاومتی در برابر مطالبات دقیق و درست هنرمندان خوزستان ندارم و تمامی ضعف ها را می پذیرم و بزرگواری و لطف هنرمندان را نیز درک می کنیم.
وی بیان کرد: ما در وضعیت ویژه ای کار خود را در دولت مردمی سیزدهم آغاز کردیم که مسئولیت هدایت آن را یک شخصیت فرهیخته علمی، حوزوی و دانشگاهی برعهده دارند که شب و روز خود را وقف خدمت صادقانه به مردم می کنند.
اسماعیلی تصریح کرد: در خصوص خوزستان و عزمت فرهنگی و هنری این استان، ساعت ها می توان سخت گفت اما باید گفت که خوزستان تاریخ چند هزار ساله متعالی دارد؛ چه در دوره قبل از اسلام و چه پس از اسلام ، کانون علم، فرهنگ و هنر و دانش بوده و با ورود اسلام، خوزستان در کنار سایر ایرانیان عزیز ، مشتاقانه در راه خدمت آرمان‌های بزرگ آسمانی این دین الهی قدم برداشتند.

وی بیان کرد: اکنون ایرانیان در شاخه های مختلف دانشمندان و برجستگان علوم مختلف اسلامی هستند؛ در شاخه‌های عربی، فقهی و فلسفی، علوم مهندسی و پزشکی و تمامی تحولات مهم ایرانیان با استعداد در سایه سار اسلام پیش قدم هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان را یکی از کانون های مهم فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی کشور دانست و گفت: نقطه نقطه این استان در از ذخایر مهم فرهنگی و هنری است و تنوع فرهنگی خوزستان مهمترین فرصت تعالی این استان است.
وی خاطرنشان کرد: همه ما با عرق و علاقه به آیین های فرهنگی، خود را یک فرد ایرانی، مسلمان ، عاشق مکتب اهل بیت(ع) می دانیم؛ عشق به اهل بیت(ع) مختص فرد، گروه و مذهب خاصی نیست بلکه همه ملت ایران در این ویژگی‌ها با هم هم صدا و هم راستا هستند.
اسماعیلی اظهار داشت: ما ملیت را در ایران با درآمیختگی با دین، مذهب و عنصر علاقه به وطن جمع کرده ایم در حالی که دولت و ملت های جدید جهان از عناصر هویتی ملت ها عبور کرده و دین را کنار زده اند اما در ایران اسلامی شاهد یک جامعه عمیق فرهنگی هستیم و مقوله دولت و ملت در کنار هم بوده و هویت واحد را شکل داده است.
وی انقلاب اسلامی را یک انقلاب فرهنگی دانست و گفت: یکی از دلایل پیروزی انقلاب ها، بخصوص انقلاب اسلامی موضوع فرهنگ است؛ پایان نامه های زیادی نیز از سراسر جهان برای بیان عزمت انقلاب اسلامی ایران تهیه و تنظیم شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه جشنواره های فرهنگی و هنری ما به نام فجر و به ایام دهه فجر گره خورده است؛ جشنواره موسیقی، سرود و هنرهای تجسمی همگی با نام فجر است.
وی گفت: این افتخار را داریم که امام خمینی(ره) یک شخصیت کاملا فرهنگی و علمی بودند و در دهه‌های سوم و چهارم مهمترین کتب علمی و فرهنگی را به نگارش درآوردند و اکنون نیز رهبر معظم انقلاب یک عالم فرهیخته، نویسنده و یک معلم بزرگ است که هدایت این کشور اسلامی را بر عهده دارند.
اسماعیلی ادامه داد: ایشان در جمع شعرای مختلف حضور داشتند و در جلسات قرآنی نیز میزبان قاریان برجسته کشور بودند و این نشان دهنده توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به مقوله فرهنگ ، ادب و هنر است.

وی اظهار کرد: ما در استان ها نیاز به جهش بالایی داریم ؛ انجمن ها و هنرمندان بدانند باید بدانند که وزارت فرهنگ و ارشاد هیچ محدودیتی در حمایت از محتوای فاخر در همه بخش ها ندارد و با همه قوا خدمت هنرمندان و انجمن ها هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به زودی تمامی دفاتر سینمای جوان نوآوری و تجهیز خواهد شد؛ ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای این امر اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: همچنین در حوزه ادبیات، شعر، ادب و فعالیت‌های قرآنی و تقویت قرارگاه شهید آوینی سرانه قابل قبولی تعیین شده است ؛ البته هیچگاه اجازه نمی دهیم بدون برنامه‌ریزی هزینه ای مورد استفاده قرار گیرد.
اسماعیلی بیان کرد: برای امسال یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای این بخش ها در نظر گرفته شده که ۵۰۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافته است.
وی تصریح کرد: امسال سرانه را روی یک میلیارد تومان برای همه استان ها در نظر گرفته ایم و از طریق قرارگاه شهید آوینی این اعتبار به بخش های مختلف تخصیص داده می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وظیفه حمایت، نظارت، تسهیل‌گری و تنظیم برعهده ما است اما در اجرا باید گروه های انقلابی و هنرمندان پای کار باشند.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همواره بر بازنگری در ساختارهای فرهنگی جامعه تاکید دارند؛ مردم باید فعال شوند و مهمتر از همه هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر باید در جامعه امیدآفرینی کنند.
اسماعیلی اظهار داشت: دشمن می خواهد ما را نسبت به داشته های خود بد بین کند و نسل های جدید را نسبت به آرمان های اصیل مردم بیگانه کند.
رویکرد خوبی در فعالیت های فرهنگی و هنری دیده می‌شود
وی افزود: امسال رویکرد خوبی در فعالیت های فرهنگی و هنری دیده شده است؛ در زمینه افتخارات مردم از قبیل شهید کاظمی و شیرودی و سایر شهدای گرانقدر دهه ۶۰ و روزهای حماسه و خون، در جشنواره فیلم فجر تولیدات محتوایی خوبی صورت گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خوزستان را یکی از استان های پیش‌قراول در حوزه های فرهنگی و هنری دانست و گفت: امروز دغدغه کاهش جمعیت، سراسر جهان و کشور ما را به خود مشغول کرده و گرفتار نسخه های غربی شده‌ایم و باید با تغییر فضا و فرهنگ ، از این مشکل خارج شویم.
وی از موافقت با پیشنهاد برگزاری جشنواره ادبی قیصر امین‌پور خبر داد و گفت: هنرمندان به حوزه تولید و محتوای ایرانی - اسلامی به صورت ویژه توجه کنند و ما نیز حمایت های مالی را از آن ها خواهیم داشت.
شرکت‌های دولتی باید در قبال حوزه فرهنگ به تعهدات خود عمل کنند 
وی اظهار کرد: بی شک کمبودهای انجمن ها و هنرمندان خوزستانی بررسی می شود و روزهای بهتری برای اهالی فرهنگ و هنر در آینده ای نزدیک رقم خواهد خورد. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن قدردانی از تلاش های استاندار خوزستان برای ارج نهادن به فرهنگ و هنر و ادب ، گفت: امروز مسئولیت هدایت استان خوزستان را برادری جهادی، انقلابی و فرهنگی بر عهده دارد و بی شک با حمایت های ایشان از اهالی فرهنگ و هنر نمایم مشکلات این مجموعه برطرف خواهد شد. 
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، فرهنگ را مانند هوا می دانند که برای همه موجودات امر حیاتی است، در خصوص تبصره ۹ قانون بند(ه) گفت: شرکت های دولتی موظف هستند، یک درصد از هزینه های خود را در اختیار فعالیت های فرهنگی قرار دهند.

 
https://deyarkaroon.ir/vdcjxhevmuqey8z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما