چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۴
کد مطلب : 109200
جالب است ۰
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: توان رزمی دفاعی نیروهای مسلح در عرصه‌های مختلف برای دشمن غافلگیر کننده است.
 ایرنا سردار پاسدار علیرضا تنگسیری روز چهارشنبه مراسم سی و هشتمین سالگرد عملیات و الفجر هشت در یادمان شهدای گمنام این عملیات بیان کرد: با تاکید رهبر معظم انقلاب نیروهای مسلح در اوج آمادگی دفاعی هستند.
وی افزود: نیروهای مسلح ضمن حفظ آمادگی دفاعی خود، توان رزمی خود را روز به روز افزایش می‌دهند و آمادگی کامل در برابر تهدیدهای دشمن را دارند.
سردار تنگسیری گفت: در عرصه‌های موشکی، پهپادی، شناورهای رزمی دفاعی، الکترونیک، زیر سطحی و موشک‌های با برد و دقت بالا که در تصور دشمن نمی‌گنجند آماده مقابله با تهدیدات دشمن هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشادت‌های رزمندگان اسلامی در هشت سال دفاع مقدس به خصوص عملیات غرور آفرین والفجر هشت اظهار کرد: رزمندگان اسلام برای حفظ ناموس کشور در برابر دشمن جنگیدند و از رودخانه مواج اروند عبور کردند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: رزمندگان اسلام با ایمان به خدا از رودخانه عبور و برای حفظ ایران اسلامی و انقلاب سختی‌ها را تحمل کردند.
وی گفت: عملیات والفجر هشت با استفاده از اصل غافلگیری انجام و با تصرف شهر فاو به عنوان دومین شهر مهم عراق بر ۲ آبراه خورعبدالله و اروند مسلط شدیم.
سردار تنگسیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش آفرینی عشایر به ویژه لنجداران آبادان، اروندکنار، مینوشهر و خرمشهر در روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی و عملیات‌های ثامن‌الائمه و والفجر هشت گفت: از قایق و لنج‌های مردم برای انتقال مهمات و تجهیزات جنگی استفاده شد و امروز نیز نقش لنج داران در بسیج دریایی قابل تحسین است.
در این مراسم از جمعی از خانوده‌های معظم شهدا تجلیل شد.
عملیات والفجر ۸ عملیات آبی خاکی تهاجمی رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود. این عملیات در بهمن‌ماه ۱۳۶۴ به مدت ۷۵ روز انجام شد. در روز اول عملیات، لشکر ۲۵ کربلا موفق شد تا شهر فاو را به تصرف کامل خود درآورد.
در نتیجه این عملیات ایران بر سواحل اروند، ساحل شمالی خور عبدالله و شبه جزیره فاو مسلط شد و راه ورود عراق به خلیج فارس از طریق فاو مسدود شد.

 

https://deyarkaroon.ir/vdcjyhevyuqey8z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما