شنبه ۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۳
کد مطلب : 107937
جالب است ۲
بسیاری از کسانی که در معرض ممات معنوی بودند با جرقه ای ناشی از سخن حق و از دل برآمده ای حیات دوباره ای یافته اند.
جهاد تبیین محدودیت ندارد
به گزارش پایگاه خبری دیار کارون، حفظ حیات انسان آن قدر ارزشمند است که خدای متعال در سوره مبارکه مائده آیه ۳۲ می فرماید: وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أحيا الناس جميعًا، و هر کس انسانی را از مرگ برهاند و زنده بدارد، گویی همه انسان ها را زنده داشته است اما آیا نجات حیات معنوی و اعتقادی و سیاسی یک انسان ارزشی کمتر از حیات نباتی او دارد؟ به استناد قرآن کریم آن جا که دعوت خدا و رسولش را موجب حیات می داند با أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا اللَّهِ وَالرَّسُولِ إذا تفاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ انقال (۲۴) می توان ادعا کرد که احیای زندگی معنوی یک انسان یا همان جهاد تبیین نیز به اندازه زنده نگهداشتن تمام انسان ها ((بخوانید تمام انسانیت)) ارزشمند است.

امام صادق علیه السلام فرمودند: «من أخرجها من خلال إلى هدى فكانما أحياها و من أخرجها مِن هُدًى إِلَى الضّلال فَقَد قَتَلَها هرکس نفس منحرفی را هدایت کند او را زنده کرده و هر کس دیگری را منحرف کند او را کشته است. «کافی ج ۲ ص ۲۱۰

این روزها که ماموریت اصلی دشمن بیرونی و دنباله های داخلی آنها قتل نفوس معنوی مردم است، جهاد تبیین برای ممانعت از سلب حیات روحی حتی یک نفر از جامعه ، تکلیفی همگانی است و البته چند نکته در این باره قابل توجه است:

اول آن که یکی از بزرگترین موانع کنونی در جهاد تبیین را می توان در ناامیدی از اثر بخشی اقدامات تبیینی دانست و حال آنکه به گواه مصادیق متعدد بسیاری از کسانی که در معرض ممات معنوی بودند با جرقه ای ناشی از سخن حق و از دل برآمده ای حیات دوباره ای یافته اند.
بنابراین باید با امیدواری کامل و با انگیزه های والا و الهی در این عرصه به تلاش پرداخت و از سرزنش های سرزنش کنندگان نهراسید.

نکته دوم این است که از دلایل مهم بروز و ظهور و پررنگ دیده شدن ناهنجاری ها و پلشتی ها در جامعه اسلامی ایران غلبه ی  رنگ ،الهی ،پاکی، عفاف و حجاب و عفت در شهرهای ماست به گونه ای که آن قدر غلبه با رنگ سپید و خوبی هاست که لکه های سیاه ولنگاری در این صفحه پاک و زلال، نمود بیشتری دارد و نباید این انگاره را تقویت کند که پر رنگی بدی ها به معنای گستردگی آنها است.

سومین سخن آن است؛ که دردهای بزرگ را طبیب حاذق درمان می کند مثل ماه محرم که ماه تجدید میثاق دوباره با آرمان عدالت خواهی و شهادت امام حسین (ع) و یاران با ویایش است. ماهی که مغناطیس حسینی همگان را به سوی فضیلت ها مجذوب میکند و دردهای بزرگ را درمان خواهد کرد. انشاء الله به برکت خون شهیدان کربلا و ارباب بی کفن و به اشک زلال عزاداران حسینی پلشتی ها از دامن جامعه ما شسته خواهد شد.

چهارم آن که نه در آیات قرآن و نه در روایات و نه در بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی، جهاد تبیین یک امر استحبابی و یا جانبی مطرح نشده بلکه به عنوان فریضه ای است که آحاد جامعه هر کس به قدر سعه خود نسبت به این جهاد بزرگ مسئولیت دارد. امام خامنه ای می فرمایند: جهاد تبیین یک فریضه است جهاد تبیین یک فریضه قطعی و یک فریضه ی فوری است و هر کسی که می تواند باید اقدام کند].» 1400/11/19

پنجمین سخن این روزها بسیاری از دلسوزان انقلاب و نظام متأثر از مشکلات اقتصادی و بعضا مفاسد برخی افراد و ادارات و نسبت به ترویج نقاط ضعف کاستی های نظام در محافل و در فضای مجازی بی محابا اقدام می کنند که این اقدام ضمن آن که موجبات ناامیدی را فراهم می کند؛ آبی است که به آسیاب دشمن ریخته میشود و نتیجه اش چیزی جز حاصل شدن مقصود معاندین و تفرق در بین نیروهای انقلاب نخواهد بود.
یکی کلیپ از فلان کنسرت را که گروهی زدند و رقصیدند را منتشر و فریاد وا اسلاما سر می دهد و دیگری از حرکت اندک بی حجابان وقیح در یک خیابان که بی حیایی را به اوج رسانده اند فیلم منتشر می کند و از اهمال متولیان میگوید و آن دیگری کشف فساد در فلان اداره را که موجب افتخار است، به عنوان سند شرمساری منتشر می کند و ناله سر می دهد. به کاستی ها اذعان داریم اما آیا به ترویج آن باید اهتمام نمود؟

نکته ششم آن است؛ که اساسا عرصه جهاد تبیین کجاست؟ صد البته که رسانه ها و فضای مجازی از خاکریزهای حساس در این نبرد هستند اما نباید از سایر عرصه ها اعم از جهاد تبیین در خانه و فامیل و محل کسب و اداره و خیابان و غفلت نمود. عرصه جهاد تبیین را به هیچ حوزه ای محدود نکنیم. یکی قلم دارد اما بیان ندارد باید با قلمش جهاد کند. دیگری قلم ندارد اما بیان دارد. او باید زبان جهاد را به عرصه آورد و دیگری نه قلم دارد و نه زبان گویا؛ اما امکاناتی برای ترویج خوبی ها دارد که نباید از آن دریغ نماید.

نکته هفتم و آخر این که در جهاد پیچیده و چند بعدی فرهنگی و به عبارتی در جنگ شناختی حتماً به جلودار نیاز داریم که بی گدار به خط نزنیم و مسیر را اشتباه نرویم. جلودار ما آن فرزانه و حکیمی است که سکان دار مبارزه با دشمنان این دین و ملک است. طی طریق بی ولایت و هدایت او نکنیم که قطعاً سرانجامی نخواهد داشت.

مجتبی حیدری/ پایگاه خبری دیار کارون
https://deyarkaroon.ir/vdcexf8zfjh87oi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما