چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷
کد مطلب : 106067
جالب است ۰
وزير نيرو از افتتاح ۱۱ پروژه مهم صنعت آب و برق در استان كردستان، در پايان هفته جاري با حضور رئيس‌جمهور خبر داد و گفت: حجم سرمايه‌گذاري براي اجرا و پيشبرد اين پروژه‌ها مبلغي بالغ بر ۱۲ هزار و ۷ ميليارد تومان است.

 ايسنا، علي‌اكبر محرابيان اظهار كرد: با استقرار دولت سيزدهم و بر اساس سياست‌هاي جديد وزارت نيرو، در شش دوره بازديد ميداني از پروژه‌هاي آبي استان كردستان براي تكميل و بهره‌برداري اين طرح‌ها، فعاليت‌هاي اجرايي در همه پروژه‌ها و طرح‌هاي توسعه منابع آب استان، جان تازه‌اي گرفت و وعده وزارت نيرو دررابطه‌با اتمام اين طرح‌ها و تحول در حوزه آب استان كردستان محقق شد.

وي با اشاره به افتتاح پروژه‌هاي عظيم صنعت آب استان كردستان كه عموماً دو دهه از آغاز عمليات اجرايي آن گذشته و در سال‌ها مسكوت مانده بود، گفت: در اين زمينه مي‌توان به پروژه آبرساني به شهر بانه از سد عباس‌آباد اشاره كرد كه و در سفر پرخير و بركت مقام معظم رهبري در ارديبهشت‌ماه ۱۳۸۸ ضرورت افزايش مخازن ذخيره آب شرب شهر بانه مطرح شد و احداث ساختمان سد عباس‌آباد جزو مصوبات سفر قرار گرفت كه تا سال ۱۴۰۰ فقط حدود ۱۸ درصد پيشرفت فيزيكي داشت.

وزير نيرو در ادامه به ديگر پروژه‌هاي افتتاحي صنعت آب اشاره و خاطرنشان كرد: با توجه اينكه استان كردستان يكي از مناطق مهم در شمال غرب كشور به شمار مي‌رود، به‌منظور تأمين آب و برق سالم و پايدار هم‌وطنان ساكن در اين بخش، در دور اول سفر رياست‌جمهور پروژه‌هاي مسكوت مانده و مهم به پروژه‌هاي اولويت‌دار و تخصيص‌يافته تبديل شد به‌طوري‌كه تخصيص بودجه و اعتبار براي پيشبرد اين پروژه‌ها ۱۸۳ درصد نسبت به دولت دوازدهم افزايش يافت.

محرابيان با اشاره به افتتاح پروژه آبرساني به شهر بانه از سد عباس‌آباد براي جمعيت تحت پوشش ۲۲۳ هزار نفر، گفت: آبرساني از مدول دوم تصفيه‌خانه شماره ۲ شهر سقز از سد چراغ ويس، بهره‌برداري از ۲۷۰۰ هكتار شبكه آبياري و زهكشي گاران، آبگيري سد مخزني اميرآباد و افتتاح سد مخزني چراغ ويس از ديگر پروژه‌هاي افتتاح صنعت آب در استان كردستان خواهد بود.

وزير نيرو در ادامه به افتتاح و بهره‌برداري از طرح‌ها و پروژه‌هاي صنعت برق با اعتبار ۲۵۱۰ ميليارد توماني اشاره كرد و گفت: پروژه تبديل كامل شبكه سيم مسي كردستان به كابل خود نگه‌دار ۱۰۰ درصد تكميل شده است.

طبق اعلام وزارت نيرو، وي تصريح كرد: اكنون همه شبكه برق‌رساني كردستان به طول ۵۴۵۰ كيلومتر به كابل خود نگه‌دار مجهز شده كه با افزايش چشمگير ضريب ايمني شبكه برق استان همراه شده است.

محرابيان افزود: همچنين پروژه توسعه، اصلاح و بهسازي كامل شبكه فشار متوسط و فشار ضعيف و منطقه‌هاي توزيع برق روستايي تحت عنوان پروژه بهارستان از دو سال گذشته با اعتباري بالغ بر ۳۳۶ ميليارد تومان در دستور كار قرار گرفت كه تاكنون ۴۰ درصد آن به پايان رسيده و به مرحله بهره‌برداري رسيده است.

وزير نيرو همچنين از افتتاح و بهره‌برداري از پست ۶۳.۲۰ كيلوولت GIS شهداي نمكي سنندج و خطوط ۶۳ كيلوولت كابلي و هوايي مربوطه با اعتباري بالغ بر ۷ هزار و ۴۸۰ ميليارد ريال در دور دوم سفر رئيس‌جمهور به استان كردستان خبر داد.

https://deyarkaroon.ir/vdch--nzq23nvvd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما