چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۶
کد مطلب : 106065
جالب است ۰
براي نخستين بار كارنامه عملكرد شركت‌هاي بزرگ توليدي و بازرگاني را در حوزه امور گمركي توسط گمرك منتشر مي‌شود.

ايسنا، گمرك در اين باره اعلام كرد كه اين اقدام در راستاي تسريع و تسهيل تجارت خارجي و به منظور فراهم آوردن امكان ارزيابي وضعيت واردات و صادرات واحدهاي توليدي و بازرگاني در روند انجام تشريفات گمركي و ترخيص كالا انجام مي‌گيرد.

براساس اين گزارش كارنامه عملكرد شركت ها در حوزه امور گمركي با در نظر گرفتن شاخص هاي كليدي و تخصصي منتشر مي‌شود.

اين گزارش ها در بخش واردات به نوع كالاهاي وارده، كشورهاي مبدا واردات و گمركات مهم محل فعاليت شركت و نيز ارزش، حجم و تعداد اظهارنامه ها در مسيرهاي سه گانه در ۲ بخش كالاهاي ترخيص شده و كالاهاي در جريان انجام تشريفات گمركي مي پردازد.

بر اساس اين گزارش اين شاخص ها در رويه صادرات شامل ارزش، حجم و تعداد اظهارنامه ها در مسيرهاي سه گانه، نوع كالا و كشورهاي مقصد صادرات مي باشد.

در حوزه تسهيلات نيز در اين گزارش به مواردي از جمله پذيرش ضمانت نامه بابت وجوه متعلق به ترخيص كالا توسط گمرك، ميزان بهره مندي از انبار اختصاصي، صادرات از محل ورود موقت، بهره گيري از تسهيلات ماده ۵۱ و ۶۶ قانون امور گمركي، قرارگيري اظهارنامه ها در مسير سبز و ميزان ترخيص كالا بدون ارائه كد ساتا اشاره شده است.

زمان سنجي، ديگر محور اين گزارش ها است كه در اين بخش به متوسط زمان انجام تشريفات گمركي در مراحل كارشناسي، پرداخت وجه به صندوق گمرك و بارگيري كالا از يك سو و نيز ميانگين زمان پاسخگويي به استعلامات از سوي سازمان هاي همجوار از جمله استاندارد، حفظ نباتات و غيره پرداخته شده است.

https://deyarkaroon.ir/vdcfvvdytw6dxxa.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما