چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۷
کد مطلب : 106053
جالب است ۰
درحالي‌كه عربستان قيمت رسمي نفت خود را 5 ماه متوالي افزايش داده است، احتمال مي‌رود به دليل تنش‌هاي ژئوپلتيكي، تغيير چنداني براي قيمت نفت فروشي خود در ماه دسامبر نداشته باشد.

چرا عربستان روند افزايش قيمت نفت 5 ماه گذشته را متوقف مي كند

 فارس به نقل از رويترز، احتمال دارد عربستان، قيمت رسمي نفت فروشي خود براي عرضه به آسيا را پس از 5 ما افزايش قيمت، اندكي تغييري دهد زيرا بازار به دليل تنش‌هاي ژئوپلتيكي متلاطم شده و بي‌ثباتي در عرضه با كاهش تقاضا جبران مي‌شود.

آرامكو، شركت دولتي نفت عربستان احتمالا قيمت رسمي نفت ترش مديوم خود را حدود 4 دلار در هر بشكه بالاتر از شاخص عمان دبي تعيين خواهد كرد.

به دنبال حملات غافلگيركننده جنبش مقاومت اسلامي حماس، صبح روز شنبه ۷ اكتبر، اراضي اشغالي از جمله تل‌آويو، اشدود و عسقلان را با صدها موشك و راكت هدف حمله قرار داد و منجر به هلاكت هزاران صهيونيست شد، قيمت نفت به شدت افزايش يافت.

در اين عمليات بي‌سابقه و غافل‌گيرانه‌ كه تاكنون دست‌كم به هلاكت نزديك به ۱۵۰۰ صهيونيست منجر شده است و بيش از ۲۰۰ اسرائيلي نيز به اسارت گرفته شده‌اند.

از آن زمان تاكنون رژيم صهيونيستي در جبران شكست عملياتي و اطلاعاتي‌اش در حال بمباران مستمر مناطق مسكوني، مساجد، بيمارستان‌ها، مدارس و ...در غزه است و از جمعه 27 اكتبر به صورت محدود به بخش‌هايي از نواز غزه حملات زميني انجام داده اما هنوز منطقه‌اي را تصرف نكرده است.

از اينرو، نگراني در مورد كشيده شدن درگيري‌ها به ساير كشورهاي غرب آسيا و احتمال اختلال در عرضه نفت، سبب شد تا قيمت اين كالاي اساسي به شدت افزايش يافت اما چون به صورت فيزيكي نفتي از بازار كم نشد، قيمت‌ها به تدريج كاهش پيدا كرد.

در عين حال، چشم‌انداز رشد در چين كه بزرگ‌ترين واردكننده نفت جهان است در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.

نگراني‌هاي ژئوپلتيكي هنوز وجود دارد و خطر كمي عرضه همچنان پابرجاست اما مشكل فوري در حال حاضر ضعيف شدن حاشيه سود پالايش و كاهش تقاضا براي نفت است.

شركت آرامكوي عربستان معمولا هنگام تعيين قيمت رسمي نفت خام عرب، از ساختار بازار دبي سرنخ مي‌گيرد. ساختار بازار دبي كه منعكس‌كننده اختلاف قيمت ميان ماه‌هاي اول و سوم، نشان داد، 4 سنت در ماه اكتبر نسبت به ماه قبل افزايش يافته است.

از طرفي انتظار مي‌رود، آرامكو قيمت نفت بسيار سبك خود را حداقل 10 سنت در ماه دسامبر نسبت به ماه پيش از آن افزايش دهد.

در عين حال، عربستان در ماه ژوئن اعلام كرد در ماه جولاي به صورت داوطلبانه يك ميليون بشكه در روز علاوه بر كاهش توليد اوپك پلاس از توليد خود كم خواهد كرد. رياض تا تا پايان سال اين اقدام داوطلبانه را تمديد كرده است.

اين كاهش توليد، ميزان توليد نفت عربستان را در ماه سپتامبر به 9 ميليون بشكه در روز مي‌رساند.

قيمت رسمي نفت فروشي عربستان‌ معمولا پنجم هر ماه منتشر مي‌شود و روند قيمت‌گذاري نفت خام ايران، كويت و عراق را تعيين مي‌كند و بر قيمت 9 ميليون بشكه نفت كه روزانه به سوي آسيا روانه مي‌شود،‌ تأثير مي‌گذارد.

شركت نفت عربستان، آرامكو، قيمت نفت اين كشور بر اساس پيشنهاد‌هاي مشتريان و پس از محاسبه تغيير ارزش نفت خود و بر اساس سوددهي و قيمت محصولات نفتي در ماه گذشته تعيين مي‌كند.

https://deyarkaroon.ir/vdccpeqs12bqxx8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما